Новини

  • ПОДКРЕПА НА МИКРО И МАЛКИ ПРЕДПРИЯТИЯ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ПОСЛЕДСТВИЯ ОТ ПАНДЕМИЯТА COVID-19

    На 20.08.2020 г. „ЕЛС - ЕВГЕНИЯ ИГНАТОВА - 1998“ ЕООД стартира изпълнението на административен договор №BG16RFOP002-2.073-8622-C01 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура BG16RFOP002-2.073 „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“. Главната цел на проекта е осигуряването на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Общата стойност на проекта е 5100 лв., от които 4335 лв. европейско финансиране и 765 лв. национално финансиране. Начало на проекта e 20.08.2020 г. като неговата продължителност ще е 3 месеца от датата на сключването му. 

    Прочети публикацията

  • Съхраняване и промени в твърдите горива

    При съхраняване на твърдите горива се окисляват съдържащите се в тях органични съединения и това води до нежелани физични и химични промени. Физичните промени (изветряване) се изразяват във влошаване на външния вид на горивото - блясъка намалява или въобще изчезва, по повърхността се появяват различни оцветявания в резултат на разлагане на някои минерални соли, въглищата стават по-крехки и могат да се разпаднат на дртебни късове. Химичните промени са свързани с окисляване на С и Н, в резултат на което се получава СО2 и Н2О, следва намаляване на съдържанието на летливи вещества и намаляване способността им за коксуване.

    Протичащите химични процеси са екзотермични (отделяне на топлина), което може да предизвика самозапалване. Твърдите горива трябва да се съхраняват на закрито, под навес, стифирани на фигури, като се препоръчва фигурата да е пресечена пирамида. Височината на тази пирамидасе определя от склонността на твърдото гориво към самозапалване. Колкото склонността е по-голяма, толкова височината на пирамидата трябва да е по-малко (1-4 метра). Съхраняването на открито се допуска за много кратък период от време. Площадките, върху които се съхраняват горивата трябва да са гладки, сухи, обикновено се използват бетонови площадки, които са с лек наклон или с прокарани канали около тях за оттичане на евентуално проникнала дъждовна вода. Въглищата трябва да се предпазват от въздушни течения, които осигуряват аерация на въздуха във вътрешността на купа. За тази цел се препоръчва посипването със ситни въглища и трамбоване. В някои случаи се разрешава покриване с изолационен материал. Въглищата не трябва да са изложени на пряк слънчев огрев, тъй като това може да предизвика повишаване на температурата във вътрешността на купа.

    Прочети публикацията

  • Пожари у дома. Какво да правим?

    Когато говорим за пожари у дома е много важно да не подценяваме сигурността, защото само за две минути огънят може да стане животозастрашаващ. След пет минути едно жилище може да бъде напълно погълнато от пламъци.

    Прочети публикацията

  • Защо трябва да имаме пожарогасител в колата

    При избор на пожарогасител за кола трябва да имате в предвид следното: Съгласно изготвено становище от Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението

    Прочети публикацията

  • Изисквания за пожарна безопасност на учебните заведения

    Учебните заведения представляват т. нар. обекти за масово събиране на хора, т.е. в тях присъстват сравнително постоянен брой хора през определен период от денонощието. Това, което ги отличава от подобни обекти, е че пребиваващите в тях са деца. Този факт обуславя и по-високите изисквания към пожарната им безопасност /ПБ/.

    Прочети публикацията

  • Видове пожари

    Пожарът е горене, разпространяващо се без контрол във времето и пространството, характеризиращо се с отделяне на топлина, придружено с дим или пламъци, или и двете (БДС ISO 8421 -1). Пожарът е сложен комплекс от физико-химични явления, в основата на които лежат нестационарни, т. е. изменящи се във времето процеси на горене, топло и масообмен.

    Прочети публикацията